• Advertisement

טיפים לתחילת הדרך בארץ המגף

המקום לכל ה"כמעט סטודנטים באיטליה"

טיפים לתחילת הדרך בארץ המגף

הודעהעל ידי Eyal » 08 מרץ 2011, 23:01

שלום כולם

העצות נכתבו ע"ס נסיון אישי בלבד

עצות לתחילת הדרך בארץ המגף:

1.התגוררו בדירה עם זרים או איטלקים - כמובן שאין כוונה להרחיק אתכם מהחברים הישראלים אבל בכדי לשפר את השפה רצוי לגור לפחות עם איטלקי אחד ע"מ שתוכלו לתרגל את האיטלקית על בסיס שוטף, לקבל מידע מקומי על העיר בה אתם לומדים ולהעשיר את החוויה הכללית של הלימודים באיטליה.

2.הירשמו לקורס שפה מוארך- במידה ומתאפשר לכם, השדרוג הזה נותן יתרון משמעותי לפחות בשלבים הראשונים ומקנה לכם יותר בטחון בדיבור ובתקשורת עם הסביבה האיטלקית (לרבות משרדי האוניברסיטה, גופים בירוקרטיים שונים ועמיתים לספסל הלימודים).

3.בתקופת המכינה - הרבו להשתתף בתוכניות התרבות של בית הספר. התוכניות לרוב הינן חינם ולאחר שעות הלימודים. מדובר בעיקר בסיורים בעיר, צפייה בסרטים, מפגשים עם סטודנטים אחרים וכו'. אל תהמרו לברוח הביתה לאחר השיעור, נסו לספוג כמה שיותר מהסביבה בשלב ההתחלתי, זה יסייע לכם בהמשך.

4. השתדלו ללמוד בספריה ציבורית - ספריות אלו מפוזרות ברחבי העיר, בחלקן ההרשמה חינם ובחלקן יש לשלם דמי הרשמה סמליים. הלימוד בסביבה איטלקית והאינטרקציה עם שאר הסטודנטים הלומדים בספריה תעזור לכם בשיפור יכולת הדיבור וההבנה של השפה. ושוב הדגש הוא על השפה, שהיא המרכיב החשוב ביותר בשלבים הראשונים של "המסלול".

5.לא לפחד לדבר - נשמע מצחיק אבל אני יכול להעיד על עצמי שבתהחלה פחדתי לדבר באיטלקית מחשש שאטעה או שלא יבינו אותי. האיטלקים סבלניים בתחום הזה כך שאין לכם ממה לדאוג. קל וחומר כשמדובר במכינה (משרדים בירוקרטיה וכו,). השתדלו להימנע מלדבר אנגלית, אפילו אם לעיתים זה הרבה יותר נוח וקל להתבטא. ושוב..הכל מנסיון אישי

עצות בנוגע לכסף $$

1.חפשו דירה באינטרנט \ דרך חברים - ובכך תחסכו לעצמכם דמי תיווך. גם ככה המחיה לא זולה. תמיד אפשר לשאול חברים או לחפש באתרי אינטרנט דירות לסטודנטים. חשוב לציין שבזמן המכינה בד"כ אין לכם יותר מידי זמן להתעסק בנושא ורוב אנשים שוכרים דירות בתיווך של המכינה עצמה. קחו בחשבון שהמחיר יותר גבוה אבל מצד שני, אם אין לכם משהו ביד, או חבר שיכול לעזור לכם, עדיף לשכור דירה מתווכת. מכיוון שחיפוש דירה עלול לגזול מכם המון זמן ומכיוון שזו דירה זמנית, אפשר להתפשר בנושא. שכל אחד יפעיל את שיקול דעתו.

2. קנו בשווקים - המחירים זולים יותר מרשתות המזון ולרוב איכותיים יותר. אפשר לברר אודות שווקים דרך מזכירות המכינה או דרך חברים.

3. עשו כרטיס חבר בסופרמרקט - לא להאמין אבל זה יכול לחסוך לכם כמה לירות בחודש. גשו לקופה הראשית, מלאו טופס ויש לכם כרטיס מועדון.

4.לעשות חופשי חודשי לתחבורה ציבורית - כאן אני מדבר על החבר'ה שיגיעו למכינה של מילאנו. מומלץ כבר בימים הראשונים לעשות כרטיס סטודנט. את הכרטיס ניתן להנפיק בתחנות המטרו השונות (משרדים הנקראים אינפו אי טי אם..ATM). יש להמציא מסמך מהמכינה בה תלמדו המציין כי הינכם סטודנטים + 2 תמונות פספורט ומיד תונפק לכם תעודת חופשי חודשי אותה יש לחדש בכל ראשון לחודש (בקיוסקים או במכונות הכרטיסים של המטרו). גם כאן מדובר בחיסכון רב של כסף. לצורך העניין חופשי חודשי עולה 17 יורו לחודש. נסיעה בודדת - 1יורו..עשו את החישוב בעצמכם.

5. תקשרו עם הבית דרך סקייפ או כל תוכנה אחרת - כמובן חוסך המון כסף. השתמשו בנייד רק למקרים חירום. הייתי ממליץ על סקייפ מכיוון שיש להם מבצע התקשרות לארץ חופשי חודשי ב6$
גם כאן..אינני בא לפרסם אף אחד..וכל אדם לפי שיקול דעתו. הכל מנסיון אישי.

6. קנו כרטיס סים איטלקי - אחת מהדילמות שיש לכולם. האם להביא את הפלאפון מהארץ או לקנות כאן. אני ממליץ לקנות כאן מכיוון שעם הזמן תבינו שהאנשים שתתקשרו איתם הכי הרבה זה החברים מהמכינה \ החברים הישראלים באיטליה. ומכיוון שלכולם יש סים איטלקי - יותר משתלם כלכלית להחזיק נייד איטלקי. אין זה אומר שתצטרכו לקנות נייד חדש אלא ודאו שהמכשיר שלכם יכול לקבל סים בינלאומי. במידה ולא בקשו מחברת הסלולר שלכם לפתוח את מכשירכם לסים בינלאומי (תהליך בד"כ עולה חד פעמית). יש כמה חברות איטלקיות המציעות דילים לסטודנטים במחירים טובים וכדאי לבדוק מה הדיל הכי משתלם לפני שקונים סים חדש.

7.פתחו חשבון בנק איטלקי - מומלץ בעיקר להליכים בירוקרטיים
(תשלומים של כל מיני אגרות, שכ"ל,חשבונות חשמל גז מים וכו). בנוסף חשבון בנק איטלקי יחסוך לכם עמלות שמנות שגובים ממכם בארץ בניהול חשבון בינלאומי. גם כאן ישנם כמה בנקים המציעים שירותים מוזלים לסטודנטים. מומלץ לבדוק מה הכי משתלם.

8.הכינו מסמכים למלגה (תמצית רישום, 106, ארנונה) + החתמה בשגרירות - היו מסודרים. המלגות פה יכולות להגיע לסכומים יפים מאד שבארץ הייתם חולמים לקבל. לדוג' חבר טוב שלי מטרמו קיבל בשנה א מלגה של 3000 יורו = 15000 שקלים.- משמעותי. מידע לגבי מלגות תוכלו למצוא באתרי הפקולטות ובפורומים השונים. הערה חשובה - מי שהולך ללמוד מקצעות עיצוב ואמנות - יש מלגה מיוחדת הניתנת ע"י משרד החוץ. שווה ביותר לבדוק את הנושא במשרד החוץ - מדור מלגות.

9.גשו למשרדי האוניברסיטה לברר לגבי מלגות מתי מגישים? והיכן? חשוב מאד מכיוון שלכל בקשה למלגה יש תאריך סף בו ניתן להגיש את המסמכים לכן היו עם יד על הדופק שלא תתפספס לכם המלגה בגלל חוסר תשומת לב.

10.קנו ספרים לימוד דרך האונ' \ משומשים \ ספריה - קחו בחשבון שכל הספרים נמצאים בספריה לכן אל תמהרו לקנות ספרים. כך תחסכו כסף רב. למידה בספריה תשפר את יכולת הלמידה שלם ובנוסף תתערו עם סטודנטים אחרים שכמובן זהו יתרון ברור (ע"ע לימוד בספריה).

עצות בנוגע לאוניברסיטה

1.בתחילת המכינה - גשו למשרד הזרים של האונ' ולבדוק שאתם אכן מופיעים ברשימת המועמדים וכל הפרטים ישנם. אני יכול להעיד שמקרה שלי היתה בעיה שהטפסים שלי נשלחו בטעות לאונ' אחרת כך שאם לא הייתי עולה על זה המצב היה יכול להיות הרבה יותר גרוע

2.בררו לגבי בוחן הכניסה (תאריך מיקום ושעה). רשמו את כל הפרטים.

3.בדקו את מצבת נרשמים - ישנם פקולטות שנותנות את המידע הזה וישנן כאלו שלא. ידיעת מצבת הנרשמים יכולה להקל עליכם מנטלית..או יותר נכון לתת לכם תמונה ריאלית על מצבכם מבחינת סיכויי קבלה.

4.לאחר הקבלה לאונ' – שלמו במיידית את תעריף א של שכ"ל ומלאו את שאלון ההרשמה. אל תנוחו עד שוידאתם שאתם רשומים ולא חלה שום טעות. לצערי קרו מקרים בשנה שעברה של אנשים שעברו את בוחן הכניסה אך לא אימתו את ההרשמה לפקולטה וכתוצאה מכך נלקחה ההקצאה שלהם והם נאלצו להתמודד עם התוצאות הקשות. שימו לב לכך.

5. בדקו אם ישנם קורסי הכנה למבחן הכניסה \ קורסי טרום לימודים המוגשים מטעם האוניברסיטה. אצלנו למשל ניתן קורס הכנה חינם למבחן הכניסה + קורס הכנה ללימודים אקדמים מבחינה מנטלית (כיצד יש ללמוד?, כיצד להתמודד עם הלימודים? וכו).

עצות בנוגע לבירוקרטיה

1.שמורו תמיד כמה תמונות פספורט בצד - לא תדעו מתי תצטרכו אותן.

2.הנפיקו קודיצ'ה פיסקלה כבר בשבוע הראשון לאחר הנחיתה - פרטים תמצאו דרך המכינה.

3.שמרו את כל המסמכים בצורה מסודרת. לא למסור אף פעם מקור אלא אם כן נדרשתם לכך.

4.שמרו על סבלנות ואורך רוח - אין מה להרחיב

עצות כלליות

1.כשנוחתים באיטליה ביום הראשון – קחו מונית או בקשו מחבר שיבוא לאסוף אתכם. המנעו מנסיעה בתחבורה ציבורית עם כל הפקלאות. אתם תהוו טרף קל לגנבים וכייסים בדרך. יש כאלה. וכן..אני מדבר מנסיון אישי :)

2.התרחקו מקבצנים בתחנה המרכזית ובמטרו. לרוב הם ינצלו את טוב ליבכם וינסו לכייס אתכם.

3.היו ערניים באיזורים הומי אדם + לא להסתובב לבד בלילה באיזורים מועדים.

4.כסף - לא בכיס האחורי!!

5. אל תסחפו עם משקל עודף בטיסה הראשונה - יגבו מכם קנס לא קטן בצ'ק אין.

6.קנו מתאם לחשמל - אין לכם מושג מזה לפרפר ברחובות העיר למצוא מתאם שיתאים ללפטופ שלכם.

מקווה שעזרתי :)

אייל
סמל אישי של המשתמש
Eyal
מנהל האתר

Advertisement

Re: טיפים לתחילת הדרך בארץ המגף

הודעהעל ידי noastroz » 12 מרץ 2011, 00:07

אייל, קודם כל תודה רבה אני מאמינה שכולנו היינו זקוקים לפורום כזה לא רק הסטודנטים החדשים המגיעים

לגבי קורסי שפה, אני ממליצה בחום על קורס של אוניברסיטת מילאנו , הקורס מתקיים באגם גארדה בעיירת נופש הנקראת גרניינו המדהימה (על שפת האגם ממש), הייחודיות בקורס זה הוא שרוב הסטודנטים המגיעים אליו כבר יחסית בקיעים בשפה ולכן השיפור הוא עצום המורים איכותיים ומקדישים כל רגע פנוי לעזרה ושיפור האווירה מדהימה החברה מדהימים פשוט קורס מצויין, אני הגעתי לקורס כמעט ללא ידע קודם בשפה ויצאתי מסוגלת לנהל שיחת חולין, הכרתי את הדקדוק וכמובן נהנתי מכל רגע שזה מאוד חשוב.
הקורס אומנם יקר אך יש אופציה להגיש בקשה למלגה, אך בתור מישהי ששילמה מחיר מלא על הקורס אני חייבת להגיד שהוא היה שווה כל סנט שהשקעתי בו (וזה לא היה קל) אבל באמת שווה כל סנט.
קורסים קצת יותר זולים יש גם בבולוניה עצמה .
בהצלחה לכולם :D
noastroz
מנהל/ת גלובאלי

הודעהעל ידי onissan » 12 מרץ 2011, 23:26

נועה תוכלי להכווין אותנו לאתר או למקום שממנו אפשר לקבל מידע לגבי הקורס שפה הזה?
אני מכיר רק את הקורס שפה של linguaviva שבקשר עם חברת "קמפוס" של דותן
נשמח לשמוע על בתי ספר אחרים...

תודה
onissan

הודעהעל ידי ran » 13 מרץ 2011, 11:53

היי,
אני גם הייתי עם נעה בקורס שפה באגם גארדה.
האתר של הקורס הוא http://www.calcif-ateneo.it/
אני הופנתי אליו דרך השגרירות כי עשיתי שם קורס, אני בטוח ששם הם יכולים לעזור לך.
חוץ מזה יש את הבית ספר בבולוניה לאיטלקית שהוא גם טוב ואפשר לקבל עליו עד 50 אחוז מלגה
http://www.culturaitaliana.eu/
אני אישית לא עשיתי את הקורס בבולוניה אבל שמעתי מחברים שעשו אותו שהוא בסדר גמור.
דברים שלמדתי מבולוניה:
1. כשאתה שיכור יש לך כנראה צורך חזק לשיר.
2. אף פעם לא קר מידי לגלידה.
3. טרם סיימו למפות את כלל סוגיי הפסטה הקיימים.
ran

הודעהעל ידי noastroz » 13 מרץ 2011, 12:41

ישנו גם הקורס הזה- http://www.scuolaleonardo.com/index.html
אני לא השתתפתי בו אבל כשחיפשתי קורסים הוא נשמע מאוד מבטיח, למרות שבגדול הייתי ממליצה ללכת למקומות שאנשים אחרים (שאתם מכירים) היו בהם והמליצו עליהם.
בהצלחה :)
noastroz
מנהל/ת גלובאלי

הודעהעל ידי Eyal » 13 מרץ 2011, 12:51

כל הכבוד על הלינקים המועילים!

רק המלצה - אם כבר השרשור סטה מהנושא הראשי, פתחו שרשור חדש בנושא מכינות שפה באיטליה וצרפו את הלינקים
ככה בעתיד, אם מישהו יחפש בפורום "מכינות שפה באיטליה" הוא יוכל להתקל בשרשור שפתחתם.

בהצלחה

אייל
סמל אישי של המשתמש
Eyal
מנהל האתר

בעניין חשבון בנק

הודעהעל ידי restauro » 15 מרץ 2011, 08:47

כדי לפתוח חשבון יש צורך להיות תושב ואם אתה לא תושב מדובר בחשבון שעולה בסביבות 25 יורו ל3 חודשים, איך התגברת על העניין הזה?
תודה מראש,
מיקה
restauro

הודעהעל ידי noastroz » 15 מרץ 2011, 12:30

לגבי החשבון בנק זה לא נכון, לפחות לא בבולוניה את לא צריכה להיות תושבת יש בנק unicredit שמאפשר לסטודנטים עד גיל 27 לפתוח חשבון ללא עלות בכלל זאת אומרת שיוצא לשלם בסביבות ה5 יורו בשנה על הניהול שלו וזהו, מעל גיל 27 המחיר עולה אבל לא משמעותית עדיין רוב הפעולות הן בעלות מאוד מינימלית ממש לא משהו שאי אפשר לעמוד בו
noastroz
מנהל/ת גלובאלי

הודעהעל ידי maya » 15 מרץ 2011, 12:35

היי מיקה
לעשות תושבות (רזידנצה) זו פרוצדורה לא מסובכת, שלא לוקחת זמן רב. צריך ללכת לקומונה ולהגיש בקשה לרזידנצה (לבוא עם דרכון ופרמסו). לאחר מספר ימים מגיע שוטר אליך הביתה לבדוק שבאמת אתה גר שם, ובדכ צריך להראות לו חוזה דירה. כמה ימים אחרי שהשוטר הגיע כבר אפשר ללכת חזרה לקומונה ולהוציא תעודת זהות. אין שום סיבה לא להוציא רזידנצה, זה לא עולה כסף (חוץ מבערך 5 יורו של התעודת זהות), וזה נחוץ גם במקרה שרוצים לקנות רכב או אופנוע, ובנוסף זה נותן הנחה בחשבון החשמל.
בכל מקרה, גם מי שיש לו רזידנצה ופותח חשבון בנק כביכול ללא דמי ניהול, יש תשלום קבוע פעם ברבעון שאם אני לא טועה הוא בסביבות ה 6 יורו.
בהצלחה
מאיה
סמל אישי של המשתמש
maya
מנהל/ת גלובאלי

הודעהעל ידי Eyal » 15 מרץ 2011, 12:43

לי הספיק קודיצ'ה פיסקלה ודרכון..אולי גם קבלה של פרמסו
בבנק intesa

אייל
סמל אישי של המשתמש
Eyal