• Advertisement

המסלול באנגלית במילאנו- דיווח שנה אחרי

מידע אודות לימודי רפואה באנגלית

המסלול באנגלית במילאנו- דיווח שנה אחרי

הודעהעל ידי tuny300 » 22 אפריל 2012, 23:14

הפוסט הזה הוא מימוש ההבטחה שנתתי לפני שנה שאם אצליח להתקבל ללימודי רפואה באיטליה אני אתן בחזרה ואתרום לפורום המדהים הזה שבלעדיו לא היה שום סיכוי שבעולם שהייתי מצליח להתקבל ללימודי רפואה באיטליה. עברה שנה, אני אוטוטו מסיים שנה א', והאמת שלא כל כך עמדתי בהבטחה עד עכשיו...

אז זה המקום שוב פעם להודות לאייל ולכל האנשים שעזרו לי כשאני עוד הייתי "מתלבט לגבי לימודים באיטליה"

אני אספר את הסיפור שלי ועל המסלול שאני לומד בו (המסלול הבינלאומי במילאנו) בתקווה שזה יעזור לחבר'ה אחרים. אם יש נושאים שלא התייחסתי אליהם ומעניינים אתכם תרגישו חופשי להפנות שאלות.

אני נכנסתי למסלול של לימודי רפואה באיטליה רק בשלב מאוד מאוחר, לקראת סוף יולי 2011. זאת אומרת, ביצעתי את כל ההליכים הבירוקרטיים, תרגמתי את המסמכים שהיה צריך לתרגם, נרשמתי במכון לתרבות, אבל בתכלס התוכנית היתה להתקבל ללמודי רפואה בב"ש. אחרי שנה של פסיכומטרים, עמדתי בתנאי הסף לראיון, ומכיוון שאני לא איזה יצור אנטי- חברתי הייתי בטוח שלא תהיה לי בעיה בראיונות ואני אתחיל ללמוד בב"ש באותה השנה. איטליה היתה רק איזו תוכנית גיבוי שלא באמת לקחתי יותר מדי ברצינות.

למה בחרתי במסלול הזה?
למה באנגלית- כי אני לא יודע איטלקית :)
למה במילאנו- כאן היו מספר שיקולים שהכריעו את הכף:
o הדירוג של האוניברסיטה- מכיוון שהכוונה שלי היא לא להישאר ולעבוד באיטליה בתור רופא אלא לעבור בחזרה לארץ (ואולי לארה"ב) אחרי הלימודים. היה חשוב לי ללמוד באוניברסיטה בעלת דירוג בינלאומי גבוה. אחרי שחיפשתי בויקיפדיה מה הם הדירוגים הבינלאומיים הכי חשובים (http://en.wikipedia.org/wiki/Academic_R ... iversities) בדקתי בדירוגים עצמם וגיליתי שהאוניברסיטה של מילאנו מדורגת (בדר"כ) הכי גבוה מבין האוניברסיטאות האיטלקיות, גם בדירוג הכללי וגם בדירוג של המסלול לרפואה. אגב, במרבית מהדירוגים גם מדורגת מעל האוניברסיטאות הישראליות.
o התוכנית- מתוך כך שדיברתי עם אנשים שכבר למדו בתוכנית, הבנתי שמדובר בתוכנית חדשה (לא בנויה ע"פ הדוקטורינה האיטלקית הקלאסית, כיתר התוכניות באנגלית), מכוונת מאוד ליישום קליני (הכניסה למחלקות כבר משנה שלישית), ומשלבת כל מיני שיטות לימוד חדשניות שיובאו מאוניברסיטאות מובילות במערב.

רצה הגורל ולא התקבלתי ללימודים בב"ש, וכך מצאתי את עצמי, אחרי כמה ימים של שוק, מתחיל להתכונן לבחינת הכניסה כחודש לפני הבחינה עצמה.

הבחינה- במחזור שלנו היו 20 מקומות לזרים. בפועל התקבלנו 19, פשוט בגלל שהיו אנשים שלא עמדו בציון המינימום של 20 נק'. לדעתי ממש לא היה קשה להגיע ל- 20 נק', במיוחד לאור העובדה שחצי מהבחינה היתה מורכבת משאלות הגיון שלא דרשו ידע קודם. האירופאים שהתקבלו לתוכנית היו צריכים ציונים גבוהים בהרבה בכדי להתקבל, כיוון ששם מספר המועמדים שהתחרו על המקומות בתוכנית היה הרבה יותר גדול. כמובן שיש לקחת בחשבון שמשנה לשנה תנאי הקבלה לזרים יוקשו, פשוט בגלל שעם כל שנה שעוברת יותר אנשים מכירים את התוכנית והתחרות גדלה.

המסלול-
הכיתה שלי מורכבת מ-50 סטודנטים פחות או יותר, 20 איטלקים, 10 אנגלים, 10 ישראלים, בחורה מגרמניה, שלושה חבר'ה מטייוואן, בחור מדרום אפריקה, בחור מויאטנם, בחורה מדרום קוריאה ובחור מלבנון. כאשר לדעתי בשנה הבאה מספר האנגלים יגדל על חשבון מספר האיטלקים (הם נלחמים על אותם מקומות ולאנגלים קל יותר בבחינה באנגלית).

הלימודים מתקיימים בבית החולים עצמו, בבניין המחקר. הלימודים מתקיימים באותה הכיתה (למעט מעבדות) כאשר המרצים מגיעים אלינו (כן כן ממש כמו בתיכון :) ) לכיתה. כפועל יוצא של אחוז הזרים הגבוה (ומכך שגם הרבה מהאיטלקים לא ממילאנו עצמה) הכיתה שלנו מאוד מגובשת, לומדים ביחד, יוצאים ביחד כל סוף שבוע, מתארחים בבתים של חברים, כבר היה טיול סקי כיתתי, וכו'

גולת הכותרת מבחנתי בתוכנית היא בית החולים. בית החולים נקרא הומאניטס ונחשב לאחד מבתי החולים הכי טובים באיטליה. זה הוא בית חולים סמי פרטי, כלומר בית חולים שנמצא בבעלות פרטית אך נותן שירותים גם לאזרחים רגילים תמורת תשלום מהמדינה. בית החולים עצמו חדש (קיים כ- 15 שנים) וכל הזמן מתווספים לו בניינים חדשים. התוכנית שלנו נוצרה כתוצאה משת"פ בין בית החולים לבין אוניברסיטת מילאנו, כאשר שני הצדדים מרוויחים מהיוקרה שנלווית לתוכנית הבינלאומית, וההרגשה היא שלהרבה אנשים אינטרס שהתוכנית הזו תצליח.

היתרון הגדול הוא בכך שבית החולים הוא מוסד פרטי, בעל אמצעים. קשה לי באמת לתאר בכתב את כל התחומים שבהם זה מתבטא. זה מתחיל מהתנאים שאנחנו מקבלים שסטודנטים במקומות אחרים יכולים רק לחלום עליהם, החל במבנים ובכיתות הלימוד החדשות, כל תלמיד מקבל לוקר, כולנו נלקחנו למדידות עבור חלוקים בחודש הראשון ללימודים, ארוחות הצהרים מסובסדות כמו ליתר העובדים בבית החולים (עבור 3 יורו מקבלים מנה ראשונה, עיקרית, שתיה וקינוח) ומדובר ב"אוכל הבית חולים" הכי טוב שנתקלתי בו, בכל שבוע מתקיימים בבנין שלנו כנסים בינלאומיים בנושאים מקצועיים שונים, ואנחנו כתלמידים יכולים לצפות בהם.

אבל היתרון הכי גדול שאני רואה בבית החולים יבוא לידי ביטוי בשנים הקליניות, הרופאים בבית החולים מקבלים תשלום נפרד עבור חניכת תלמידים ויחס החניכה הוא אחד לשנים, כלומר רופא אחד לכל שני תלמידים. מדובר ביחס חניכה מעולה, שאין לו אח ורע לא באיטליה ולא בארץ. מחברים שלומדים בארץ אני יודע, שיחס החניכה הטוב ביותר קיים בהדסה עין כרם (1/5) וגם בו זוכים רק ברי המזל שזוכים בהגרלה על השיבוץ. כיום, בית החולים מכשיר סטודנטים איטלקים מפקולטות זרות במהלך השנים הקליניות שלהם (הם למעשה מהווים את הפיילוט עבורנו), והם אומרים רק דברים טובים.

טיפים והמלצות
1. תלמדו איטלקית- אנחנו מתבקשים לדעת לדבר ולהבין איטלקית בסיסית עד תחילת השנה השלישית כדי שנוכל לתקשר עם המטופלים בשנים הקליניות (רבים מהם נמנים עם האוכלוסיה המבוגרת שאינה דוברת אנגלית). אומנם יהיו לכם שנתיים ללמוד את השפה, אבל תסמכו עלי, ברגע שתתחילו את הלימודים תגלו שזה לא כל כך פשוט. אתם לומדים במהלך כל היום באנגלית, סביר להניח שגם תתגוררו עם שותף ישראלי, ומבלי לשים לב תגלו שניתן להעביר חודשים שלמים באיטליה בלי לדעת מילה באיטלקית. אומנם יש קורסים שניתן לעשות גם באיטליה אך אל תשכחו שאתם לומדים רפואה ויש מספיק מה ללמוד מבלי שיהיה צורך ללמוד גם איטלקית. אני לא אומר שזה בלתי אפשרי, אני וכמה מחברי לכיתה נמצאים בדיוק בסיטואציה הזו. אבל מי שילמד קצת איטלקית עוד בארץ בהחלט יקל על עצמו בהמשך.
2. תלמדו את המקצועות המדעיים- ולא רק בשביל המבחן. כשתגיעו לפה תגלו שבעוד שאנחנו שיחקנו בצבא בארץ, חברינו האירופאים מגיעים לתוכנית הישר מהלימודים (האיטלקים הישר מהתיכון והאנגלים ברובם אחרי תואר ראשון במקצוע מדעי כלשהו). שוב פעם לא מדובר במשהו קריטי- אני, כפי שאתם זוכרים התחלתי ללמוד לבחינה רק מספר שבועות לפני המבחן עצמו, ומצבי בסדר. אך זה בהחלט יכול לעזור.

אגב, שלא ישתמע ממה שכתבתי כאן שאני ממליץ לאנשים ללכת למכינה כזו או אחרת. להפך מהאנשים המעטים ששוחחתי איתם על הנושא קיבלתי את הרושם שאנשים בדרך כלל לא כל כך מרוצים מההכנה שהם קיבלו. אבל שוב שכל אחד יעשה את הבירורים שלו ויחליט מה שטוב לו.

זהו.. אני חושב שאני אשאיר אתכם פה. תרגישו חופשי לשאול שאלות ואני אשתדל לענות.
ונתראה בשנה הבאה....
שלומי
tuny300

Advertisement

Re: המסלול באנגלית במילאנו- דיווח שנה אחרי

הודעהעל ידי Ido Ezra » 23 אפריל 2012, 22:28

היי, תודה רבה! שאלה, כמה אתה משלם שכר שנתי לאוניברסיטה? וכמה שכר חודשי?
Ido Ezra

הודעהעל ידי tuny300 » 23 אפריל 2012, 23:36

היי,
שכר הלימוד הוא לדעתי כמו בכל אוניברסיטה ציבורית באיטליה,
שילמנו תשלום ראשון לאוניברסיטה של בערך 700 יורו, כאשר התשלום השני נקבע על פי רמת ההכנסה של ההורים שלך, יש שמשלמים 100 יורו ויש שמשלמים 1500. התשלום המקסימלי עומד על 3000 יורו, אך לדעתי מעטים מעוד משלמים את הסכום המלא.

לגבי שכר דירה, אני שוכר דירה עם שותף במילאנו ומשלם 450 יורו לחודש (לא כולל חשבונות).
tuny300

הודעהעל ידי tuny300 » 01 מאי 2012, 23:07

אני מצרף כמה התכתבויות שהיו לי עם אנשים בהודעות פרטיות שנראה לי שיכולות לעניין גם אנשים אחרים.

אתה יכול לספר לי קצת איך למדת למבחן..? השאלות היגיון באמת שטויות, אבל פיסיקה מעולם לא למדתי, וכימיה ביולוגיה למדתי אבל אני צריכה לרענן את הכל. ואולי השנה תהיה תחרות גדולה יותר ו20 נקודות כבר לא יספיקו..

המון המון תודה!

במקומך אני הייתי עושה את הדברים הבאים:

1. קורא כל יום שעה באנגלית- חשוב מאוד לשפר את הקריאה באנגלית. המבחן קצוב בזמן (רבים לא מסיימים אותו בכלל) וכל השאלות הן באנגלית ולכן יש חשיבות רבה לשיפור האנגלית (מה גם שזה יעזור לך מאוד ללימודים בהמשך שהם כפי שאת יודעת באנגלית ).

אני אישית הייתי משאיר את ההתעסקות עם פרק ההיגיון לסוף (נגיד שבוע-שבועיים לפני המבחן). אומנם זה הפרק הכי משמעותי מבחינת ניקוד, אבל אין מה יותר מדי מה ללמוד בשבילו וגם כמות השאלות לתרגול די מוגבלת. ולכן בשלב זה אפשר להסתפק בשיפור האנגלית.

2. עובר על רשימת הנושאים של המבחן ולומד אותם. יש לעשות זאת ע"פ סדר החשיבות של הנושא, כלומר הכי חשוב לדעת ביולוגיה, אחר"כ כימיה ובסוף פיסיקה. הדרך שאת בוחרת לעשות את זה היא אינדיוידואלית. יש כאלה שיעדיפו ללמוד לבד, יש כאלה שנעזרים במורים פרטים, ויש כאלה שהולכים לקורסים. לי אישית יש רקע בביולוגיה (5 יח"ל) ולכן הספיקו לי הספרים, בשביל כימיה הצטרפתי לקורס שאוניברסיטת תל אביב מחייבת את הסטודנטים העתידיים לרפואה לקחת, ופיסיקה בכלל לא למדתי.

3. איטלקית- איטלקית לא נחוצה למבחן הכניסה אבל כמו שכבר אמרתי, יתרון גדול יהיה למי שילמד איטלקית עוד בארץ. קודם כל את תהני הרבה יותר מאיטליה ככה, וחוץ מזה כמו שכבר אמרתי אנחנו נדרשים לדעת איטלקית בכדי לדבר עם החולים בשנים הקליניות, ואת כבר תגלי שללמוד איטלקית תוך כדי לימודי רפואה- לא פשוט .

שמעתי מספר חסרונות על איטליה, הייתי שמח לאמת אותן מולך ולשמוע את דעתך בעניין,
אז ככה,
הבנתי מכל מיני אנשים שהתוכנית באנגלית לא כלכך מסודרת, יש הרבה בלאגן ודברים לא ברורים עד הסוף. יכול להיות שהדבר הזה נובע מכך שהתוכנית חדשה וצריכה להשתפשף קצת? מה דעתך על זה?
אני מבין שהתיאוריה נלמדת בצורה חזקה, הפרקטיקה פחות, מה אתה חושב על זה, צריך לקחת את זה בחשבון כשבוחרים מקום לימודים?
אתה בטח יודע שיש אופציה לסיים שלוש שנים ולחזור חזרה לצפת, האם המסלול באנגלית מאפשר נק' יציאה חזרה לארץ?
אני שומע מהמון סטודנטים שלמדו ולומדים באיטליה שקשה מאוד לסיים את התואר בשש שנים ולרוב הלימודים נמשכים לעוד סמסטר-שניים, אחת הסיבות לכך (תקן אותי אם אני טועה) היא שהשיטה באיטליה היא כמו של האוניברסיטה הפתוחה, האם גם המסלול באנגלית בנוי בצורה כזו?
איך המרצים, רובם חבר'ה איטלקים? איך האנגלית שלהם?

תשמע אתה שואל שאלות קשות. שאלות שאין לי ממש תשובה אליהן, ואני גם מפחד לקחת את האחריות ולענות לך על דברים שהם יותר סובייקטיבים מאובייקטיבים. אני רק יכול להגיד לך שלפני שנה אני הייתי במצב שלך, וגם אני שמעתי דברים מהסוג שאתה מדבר אליו ובסופו של דבר החלטתי לבוא הנה. אם זו היתה החלטה נכונה, אני יוכל להגיד רק בעוד כמה שנים...

התוכנית באנגלית מסודרת, כלומר יש תוכנית ועובדים על פיה. אבל בדיוק כמו שאתה אומר, זו תוכנית חדשה, ויש דברים שאפשר ללמוד רק תוך כדי עבודה. אגב, אני מדבר בעיקר על הפן הארגוני, כיוון שהמרצים הם אותם מרצים של האוניברסיטה של מילאנו. החבר'ה מהמחזור הראשון אוכלים הכי הרבה קש, אנחנו קצת פחות ואלו שיבואו אחרנו עוד יותר פחות. ושוב הכל בעייני המתבונן, יש שיגידו שזו הזדמנות להיכנס בקלות יחסית לתוכנית איכותית לפני שהיא הופכת למוכרת, מבוססת, והרבה יותר מבוקשת.

זה שהפרקטיקה נלמדת באיטליה פחות ממה שהיא נלמדת בארץ זה נכון. זה אגב אחד הדברים שהתוכנית שלנו מכוונת אליו. כמו שכבר הזכרתי בפוסט, התוכנית שלנו היא לא "התוכנית האיטלקית מתורגמת לאנגלית" אלא מנסה לאמץ כל מיני קונספטים אמריקאים, שאולי העיקרי שבהם הוא כניסה מוקדמת לביה"ח (החל משנה שלישית).
אני אגב, בכלל לא חושב שכל הנושא הזה של "גישה יותר תיאורטית" הוא בעייתי. כשרציתי לבוא לפה יצא לי לדבר עם הרבה מאוד רופאים, ומה שהבנתי מהם הוא שהפער הזה של ידע פרקטי הוא בדרך כלל פער שנסגר עוד בסטאז', ולא מהווה מכשול בכלל. אני אפילו חושב שאולי יש יתרון בלימודים שהם טיפה יותר תיאורטיים. אחרי הכל, מתי אחר"כ תהיה לך הזמנות ללמוד בצורה כל כך אינטנסיבית את התיאוריה? פרקטיקה תהיה לנו כל החיים...
אבל זה שוב אני, ואולי אני טועה.

לגבי צפת אני לא כל כך בטוח... מה שאני הבנתי שהתוכנית מאפשרת לבוגרי 3 שנות רפואה בחו"ל לחזור חזרה ארצה ואין שום קשר ל "נק' יציאה". אבל שוב אני לא בקיא בתחום (אם תלמד משהו אחר אשמח אם תיידע אותי)

לגבי אורך הלימודים-
אין ספק שהגישה האיטלקית היא מאוד ליבראלית. יש לנו בערך שלושה מועדים בסמסטר שבהם אפשר לעשות כל מבחן, וכאשר אתה לא עובר מבחן אתה יכול לבצע אותו בשלושה מועדים גם בסמסטר הבא, ובסמסטר שאחריו וכך הלאה. למה מאוד ליבראלית- מכיוון שבארץ לא היו נותנים לך להמשיך (היו בועטים אותך), בעוד שפה אתה יכול לדחות מבחן שנה ואולי אפילו שנה וחצי.
האם זה יתרון או חסרון- לא יודע. יש אנשים שזה לא טוב להם כי הם צריכים שיצמידו להם חרב לצוואר, ויש כאלה שאוהבים את הגמישות. בכל מקרה אם תישאר פה יותר מ-6 שנים תלוי בעיקר בך, בדרישות שלך מעצמך, אם תחליט לעבוד במקביל או לא וכו'.

המרצים שהיו לי עד כה היו כולם איטלקים. חלקם עבדו באיזה שהוא שלב בקריירה שלהם גם בחו"ל. רמת האנגלית משתנה ממרצה למרצה, אבל אפשר לומר שעוד לא היה לי מרצה שלא הבנתי אותו. מה גם שהתוכנית שלנו מבוססת מאוד על למידה עצמית, והספרים דוברי אנגלית .
tuny300

הודעהעל ידי Eyal » 02 מאי 2012, 12:04

שרשור מעולה!
לא רוצה להפריע..רק משהו קטן בנוגע לצפת

ממה שאמרו לי סטודנטים שלומדים בצפת, בשנה הבאה לא יפתח המסלול התלת שנתי..זה היה נסיון של האונ' אך ורק לשנתיים הראשונות של הפקולטה (לדעתי, ע"מ "להזרים דם בפקולטה", כלומר, להכניס סטודנטים בשנים המתקדמות ראשית ורק אח"כ להתחיל במסלול 6 שנתי).

הקמפוס המקורי של צפת עדיין בבניה והעבודות מתוכננות להסתיים ב2015..אז אין לי מושג מה יקרה עד אז. (ז"א שיכול להיות שיחליטו להמשיך עם המסלול התלת שנתי).

אייל
סמל אישי של המשתמש
Eyal
מנהל האתר

הודעהעל ידי Assaf S » 30 מאי 2012, 15:27

שירשור מעולה, תודה!
יש לי שאלה הבנתי שהמסלול במילאנו שונה משאר האונבסיטאות שדרך שנבחנים.
זה נכון שאם לא עוברים את המבחן בסוף השנה לא נותנים לך לגרור אותו לשנה הבאה?

ושוב פעם תודה
Assaf S

הודעהעל ידי tuny300 » 13 יוני 2012, 01:07

זה נכון באופן חלקי
בעקרון אפשר לגרור מבחנים בדיוק כמו בכל מקום אחר, אלא שכאן נקבעו קורסים מסויימים שצריך לסיים עד לשנה מסויימת ושאי אפשר לעלות שנה אם לא עשית אותם. לדעתי זו לא אמורה להוות בעיה למי שלומד ברצינות, ואולי אפילו נותן לאנשים מוטיבציה.
tuny300

הודעהעל ידי uvshahar » 03 אוגוסט 2012, 10:21

תודה רבה!

יש לי רק שאלה אחת, מהו שם האוניברסיטה שבה אתה לומד? האם זו Vita-Salute University ב San Raffaele?
או שזו אוניברסיטה אחרת?
יש לה אולי אתר אינטרנט?
uvshahar

הודעהעל ידי tuny300 » 13 אוגוסט 2012, 20:10

לא אני מדבר על התוכנית באוניברסיטת סטטלה די מילאנו
האתר של התוכנית: www.mimed.it
tuny300

הבא

חזור אל רפואה באיטליה - המסלול באנגלית

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד