• Advertisement

מדריך למשפחה באיטליה - הקמת משפחה, ילדים וגנים

כל מה שרציתם לדעת על פרמסו, קודיצ'ה פיסקלה, רזידנצה ועוד..

מדריך למשפחה באיטליה - הקמת משפחה, ילדים וגנים

הודעהעל ידי Eyal » 21 מרץ 2011, 20:03

נכתב ע"י ארנון מרקוביץ, (כיום וטרינר בארץ)
תכנון לידה באיטליה דומה בהרבה בחינות לדרך הישראלית ( ה"עבודה" היא אותה עבודה גם באיטליה) אך שונה בלא מעט אספקטים ,הבולט שבהם הוא הרוגע שבו הכול נעשה והחוסר המוחלט ב"מסחרה" שמסביב לתעשיית הלידות שכה נפוצה בארץ. במדריך זה אנסה לצייר תמונה כללית של איך "מייצרים" ילדים באיטליה וכמו כן לתת את המינוחים החשובים באיטלקית ! בנוסף, אתאר את מגוון המסגרות האפשרויות לילדים בטווחי גילאים שונים (זה מכוון יותר לזוגות שמגיעים לאיטליה כבר עם ילדים).

תוכן עיניינים

1. תכנון לידה.
2. לקראת לידה.
3. לידה.
4. לאחר הלידה.
5. לא עלינו.
6. מסגרות.
7. סיכום.


I.תכנון הלידה

בדיקות
1.בדיקות גנטיות- indagini genetiche
את הבדיקות הגנטיות מומלץ בכל לשון לבצע בארץ. יש בכל בית חולים שמכבד את עצמו באיטליה מחלקה לגנטיקה אך הם אינם ערוכים לבצע בדיקות גנטיות המאפיינות יהודים, במיוחד יהודים אשכנזים. מניסיוני, נתקלתי פה ברופאים מצוינים שכן הכירו את הפתולוגיות המיוחסות לנו אך בפירוש המליצו לנו לבצען בארץ.
לא אכנס כאן לאילו בדיקות לבצע, זהו תפקידו של הגניקולוג המשפחתי (כן כן מעכשיו הגניקולוג יהיה של שניכם). אגב לא צריך להיות בהריון בכדי לבצע אותן.

2.בדיקת הריון- test di gravidanza
א. ערכה ביתית - kit diagnosi di gravidanza.
ב. בטא hcg –gonadotropina corionica umana. הורמון המופרש ע"י השלייה ומהווה בסיס לבדיקת הריון כאשר הוא חוצה גבול עליון מסוים. יתרון- וודאי כמעט במיליון אחוז. כדי לבצע את הבדיקה הנ"ל יש לקבל הפניה מרופא המשפחה למעבדת דמים.
ג. בשבוע 6-7 הגניקולוג יבצע בדיקת אולטרה סאונד בכדי לאתר את פעימות לב העובר battito cardiaco fetale.

גניקולוג- genicologo
באיטליה, כמו בכמעט כל מקום אחר בעולם, ניתן להיוועץ בגניקולוג באחת משתי הדרכים הבאות:
1. גניקולוג פרטי- יחסית יקר, כל ביקור אצלו יכול לעלות 100-150 יורו. אכן עסק יקר אך היחס בהתאם.
2. גניקולוג של הקופה (ULSS)- מקבלים מרופא המשפחה הפניה לגניקולוג וקובעים תור במרכז השירות של בית החולים או קופת החולים. יתרון- זול יותר אבל לא בהמון. יעלה בערך 80 יורו. חסרונות- היחס פחות אישי, לא תמיד תראו את אותו הרופא, צריך להזמין תור חודשים מראש.

על הגניקולוג לבצע מס' בדיקות בסיס הקבועות בחוק. כלומר, הוא מחויב להציע לפציינטית 3 בדיקות אולטרה סאונד המתבצעות בשבועות שונים במהלך ההריון. כמובן שאת רשאית לסרב אך אני לא מאמין שזה יקרה, אם כבר אז להיפך. אתם תמיד תרצו לראות את ילדכם כמה שיותר.

מעבר ל 3 בדיקות הבסיס המינימאליות, ניתן לבצע בדיקות "פופולאריות" נוספות בתשלום נוסף כמובן:
1. Translucenza nucale- שקיפות עורפית. בדיקה לגילוי מוקדם של תסמונת דאון וטריזומיה 18. הבדיקה נעשית ע"י אולטרה סאונד בשבוע 12, אינו כואב ואינו מסוכן בשום דרך. המחיר יכול לנוע סביבות ה 150 יורו.
2. Amniocentesi- מי שפיר. בדיקה לגילוי מוקדם של תסמונת דאון ועוד בערך 200 פתולוגיות גנטיות אחרות שנעשית בין השבוע ה 17 ל 18. מחיר- 700 יורו פלוס מינוס.
3. Ecografia morfologica- סריקת מערכות. מדידה מדוקדקת של כל מערכות גוף התינוק. נעשית בשבוע 20-22.
קרוב לוודאי שהגניקולוג שלכם יבצע בדיקות אולטרה סאונד רוטיניות בכל מפגש שלכם עימו.
כמו שהזכרתי מקודם, לא נהוג באיטליה לבצע הדמיה תלת ממדית של העובר , אין DVD לכל המשפחה... מקסימום תצאו עם כמה תמונות בשחור לבן כדי לשלוח להורים. חשוב לזכור שכל מה שהרופא צריך לראות הוא רואה באולטרה סאונד רגיל כך שאפשר להירגע.

3. בדיקות מטעם הגניקולוג: (בדיקות שתצטרכי לבצע במעבדת דמים)
Beta HCG- בתחילת ההריון את תבצעי בדיקה זו (בדיקת דם) כמה פעמים ספורות בכדי לוודא שערך הבטא עולה בהדרגתיות.
Citomegalovirus (CMV)- ציטומגלווירוס.
Epatitie B e C- בדיקת נוגדנים לצהבת.
Glicemia- רמת סוכר. חשוב גם לאבחון מוקדם של סכרת הריון- diabete.
Gruppo sanguigno e fattore Rh – סוג דם.
HIV- איידס
Sideremia e ferritina- רמת ברזל בדם.
Esami delle urine- בדיקות שתן.

II. לקראת לידה

קורסי הכנה ללידה- corsi di preparazione al parto. לרוב הקורסים מאורגנים ע"י בית החולים עצמו, העלות הינה מינימאלית (20-30 יורו). בד"כ מדובר על פגישה אחת בשבוע במשך 6-8 שבועות. גם במקרה זה איטליה קצת שונה מהמציאות הישראלית- הקורסים פשוטים למדי ונוגעים בנושאי מפתח בלבד. מעבר להתמודדות עם הלידה עצמה מדברים גם על הפן הפסיכולוגי של כל התהליך, קצת על בירוקרטיה (ראו במשך) וכדומה.
אפידורל- anestesia apidurale. על מנת "להנות" מאפידורל בזמן הלידה יהיה עליך בראש ובראשונה לבקש זאת. באיטליה אפידורל זה לא מובן מאליו, ובנוסף, גם לא בכל בית חולים ניתן לבצע הרדמה מסוג זה ולעיתים אף ידרשו ממך לרכוש ערכת הרדמה בעצמך (נשמע מטורף אבל ככה זה). בערים הגדולות בכל אופן, האפשרות קיימת, צריך לבקש מראש ולהיפגש עם רופא מרדים. בפגישה זו הרופא יתשאל אותך לגבי מצבך הבריאותי, אלרגיות, ניתוחים בעבר וכדומה במטרה לקבוע האם את כשירה לעמוד בהרדמה אפידוראלית. לאחר מכן, יהיה אליך לבצע בדיקת ECG- elettrocardiograma (בדיקה שבודקת את תקינות הלב).
המלצה: בדקו מבעוד מועד היכן חדר הלידה בבית החולים הקרוב אליכם. הכינו תיק מבעוד מועד.
מיילדת פרטית- l'ostetrica. בארץ זה מאוד פופולארי ונפוץ מאוד. באיטליה פחות. ישנן מיילדות שמעבר לעבודתן בבית החולים מציעות שירות פרטי. בדרך כלל ההמלצות עוברות מפה לאוזן. אם במיילדת פרטית חשקה נפשך, אתן תפגשו כמה שבועות לפני הלידה המיועדת , תכירו אחת את השנייה ותתחילו לעבוד על שיטות הרפיה, רגיעה וכדומה, ממש כמו בקורס הכנה ללידה. המיילדת הפרטית מתחייבת להיות זמינה כשתלדי, תגיע ללידה שלך ותיילד אותך.


III. לידה (parto)
כמה נקודות חשובות:
הלידה אינה עולה כסף בכל מקרה ! גם אם אין לך ביטוח רפואי בכלל.
עם הגיעכם לבי"ח יקבלו אתכם וירשמו אתכם ב accettazione.
היולדת תעבור בדיקה גניקולוגית קצרה בכדי לאמוד זמן לידה משוער וכמובן בכדי לבדוק שהכל תקין. יוצמדו לביטנך אלקטרודות בכדי לעקוב אחרי פעימות הלב של העובר (tracciato).
בחדר הלידה (sala parto) נמצא אך ורק הבעל.... וגם זה רק ממש לקראת תחילת הלידה (אני חיכיתי את כל הזמן הזה מחוץ למחלקה- reparto). ברגע שהלידה מתחילה ידאגו לקרוא לו. על הבעל יהיה ללבוש חלוק פלסטיק חד פעמי , לחבוש כובע כירורגי ומכסי נעליים.
בתום הלידה האב ישאל לשמו של הילד/ה וזה ירשם בתיקו האישי.
בנוסף ,הילד יקבל "צמיד" ממוספר. האם תקבל צמיד זהה עם אותו המספר בדיוק.
לאחר הלידה הצוות ידאג להדריך את האם כיצד להניק וידאגו שהתינוק אכן יונק. לאחר מכן האם מועברת לאזור האשפוז (degenza) של מחלקת היולדות (reparto maternita').

הרך הנולד יועבר לתינוקיה (nido) להמשך מעקב. בתינוקיה רופא ילדים יעקוב אחריו בשעותיו הראשונות ויבצע בו את מבחן אפגר (מבחן שבו התינוק "צובר" ניקוד לפי מספר קריטריונים קבועים מראש כגון מוטוריקה, נשימה, משקל וכדומה). האחיות ירחצו את התינוק, יחתלו אותו וילבישו אותו בבגדים שהכנתם מראש (תדאגו לקנות בגדים מבעוד מועד). כל תינוק מקבל עריסה משלו, עם מספר הצמיד שלו ושמו.

באיטליה שמים דגש עצום על מנוחת האם. ולראיה, מבקרים יכולים להגיע אך ורק שעה ביום. השעה משתנה מבי"ח לבי"ח אבל הכלל בגדול נשמר. הבעל יכול להגיע מהצהריים עד סוף שעת הביקור (זה יוצא 5-6 שעות בסה"כ).


IV. לאחר הלידה

כאמור, שמים דגש עצום על מנוחת האם. האם תישאר באשפוז כ- 3 לילות (4 ימים) בהם היא יכולה לבחור מתי וכמה לראות את ילדה. יש הבוחרות להיות עם תינוקם 24 שעות ביממה ויש הבוחרות לראות אותו/ה כמה פעמים ביום, בשאר הזמן הוא/היא בתינוקיה, מטופל ע"י צוות המחלקה. חשוב לציין שגם בלילה האם יכולה לבחור להשאיר את הילד בתינוקיה בכדי שתוכל להשלים שעות שינה ולצבור כוחות (הרבה נשים מנצלות זאת) או להשאיר אותו איתה בחדרה ולטפל בו במהלך הלילה לכשהוא מתעורר.
האם חולקת את חדרה עם עוד בחורה (חדר של שתיים) או עם עוד שלש בחורות( חדר של ארבע). בכל יום מוגש לאמהות תפריט ועליהן לסמן את אשר חפץ ליבן לאכול בארוחת בוקר, צהרים וערב של היום שלמחרת.
ליד כל מיטה יש כפתור מצוקה לקריאה לאחות ולמעשה משתמשים בו לכל שאלה ובקשה שיש ולא רק במצוקה. מניסיוני, אשתי זכתה תמיד לטיפול הולם מהיר ומשביע רצון.

לאורך כל השהות של האם במחלקה יגיעו כמה פעמים ביום אחיות וידאגו ללמד את האם כיצד מניקים, רוחצים את התינוק/ת ויענו על כל שאלה שיש.
כל בוקר האם עוברת בדיקת רופא על מנת לוודא שההחלמה אכן מתקדמת בצורה תקינה.

כישראלי שמתי לב שבאיטליה הנשים המאושפזות לובשות רק חלוקים. לא תראו בחיים נשים שמסתובבות בטרנינגים. זה לא מנע מאשתי להסתובב בטרנינג כמובן.

בירוקרטיה- זה תענוג שרק האבא זוכה לו. בכל בית חולים יש משרד רישום אוכלוסין (ufficio anagrafe). כל תינוק שנולד יכול להירשם במשרד בבי"ח עצמו. אם רישום התינוק לא נעשה בבי"ח, לאחר שחרור האם ניתן לעשות זאת בעירייה (anagrafe). היתרון ברישום בבי"ח הוא שהתהליך הבירוקרטי פשוט יותר מאחר וכל המסמכים כבר בבי"ח וגם בד"כ התור קצר יותר. בעירייה, לאחר שמגיעים הנתונים מבית החולים, ניתן לבקש את תעודת הלידה של ילדכם (certificato di nascita).

כל תינוק, עם היוולדו מקבל ספרון רפואי (libretto sanitario). בו יכתבו כל הפרטים הרפואיים הרלוונטיים לו וכמו כן הוראות להורים הטריים לכשיגיעו הביתה עם ילדם בפעם הראשונה. בעתיד רופא הילדים של התינוק ירשום בו את ממצאיו בכל ביקורת. לכשהילד יגיע לגיל שאפשר להתחיל, יכתבו בספרון גם כל החיסונים שהוא מקבל.


ביטוח ורופא- התינוק זכאי לביטוח רפואי (assistenza sanitaria) מלא ותוקפו זהה לזה של אימו. אם אתם סטודנטים תצטרכו לשלם גם עבורו לשנה שלמה בתחילת ינואר (כ- 150 יורו ). בעת הנפקת כרטיס הביטוח הרפואי שלו ב ULSS ההורים מתבקשים לבחור לו רופא ילדים (pediatra). רופא הילדים יקבל את ילדכם מתי שעיניכם רואות לנכון חינם אין כסף.
רופא הילדים יבקש מכם להגיע אליו ל- 3 בדיקות ביקורת (bilancio di salute): ב 3, 6, ו12 חודשים, בדיקות אלו חופפות למתן החיסונים.

כמה מילים לגבי ביטוח רפואי- באיטליה אין קופות חולים. יש ביטוח רפואי ממשלתי אחד בלבד :
Servizio sanitario nazionale. לאזרחים איטלקים הוא ניתן בחינם לחלוטין וכמו כן לאזרחי האיחוד עם הצגת חוזה עבודה או ביטוח רפואי מקביל מארץ מוצאם במרכזי ULSS (קופת החולים האזורית).
כסטודנטים זרים אנחנו זכאים ליהנות משירות זה בתשלום תוך הצגת אשרת שהיה, אישור הרשמה לאוניברסיטה ושובר תשלום על סך 150 יורו. הביטוח תקף מתחילת ינואר עד סוף דצמבר של אותה שנה .גם אם נעשה באמצע השנה יהיה אליכם לשלם את אותו הסכום.
כנאמר לעיל ילדכם יזכה לביטוח , בתשלום, כל עוד לאימו יש ביטוח.

הנקה- אין יועצות הנקה באיטליה (אין לי אפילו מונח באיטלקית בכדי להקל עליכם את החיים). כלומר, יש מי שייעץ אך המקצוע לא מוגדר כמו בארץ.
ניתן להיוועץ באחיות תוך כדי אשפוז בימים הראשונים שלאחר הלידה ו/או באחיות בטיפת חלב.
אחיות אלו לא עוברות תהליך הכשרתי מיוחד ומוגדר כיועצות הנקה ומניסיוננו, הרמה היא לא אותה רמה. כדאי להיות בקשר טלפוני עם יועצת הנקה ישראלית בשעת הצורך.
כמו כן ניתן להיוועץ בכירורג שד (senologo) אשר מתמחה יותר בפן הרפואי של בעיות הנקה (דלקות, סתימות וכדומה) ופתולוגיות שונות של השד ובהחלט אינו משמש כיועץ הנקה. אבל טוב לדעת שיש.
ניתן לדבר ולדובב את רופא הילדים שלכם, במיוחד אם הוא אישה. בד"כ יש להם המון ניסיון וכל עזרה תתקבל בברכה.

La Leche league Italia הינו גוף בינלאומי הפועל גם באיטליה לקידום הנקה (allatamento materno). לה לצ'ה מציעה קורסי הכנה להנקה (לפני הלידה( כמו כן יעוץ טלפוני לאמהות מניקות.
הינה לינק : http://www.lllitalia.org/Sito/Home.html

טיפת חלב- consultazione infantile. זה לא טיפת חלב במלוא מובן המילה אלא יותר מרכז שאליו מגיעים כדי לשקול את הרך הנולד כל שבוע (או מתי שבא לכם) ולהיוועץ באחיות התורניות בשאלות המטרידות אתכם. מרכזים אלו אמורים להימצא בכל שכונה (quartiere) ובכל מרכז ULSS.

חיסונים- (vaccinazioni) ניתנים ב 3 , 6 ו 13 חודש.

בשנה הראשונה לחייו הילד יחוסן נגד:
פוליו- antipolio
דיפתריה- diferite
טטאנוס- tetano
שעלת- pertosse
צהבת- anti epatite B
המופילוס- haemophilus - המופיליה היא מחלת חוסר בקרישת דם
Pneumococco

בשנה השנייה לחייו:
חצבת- morbillo
חזרת- parotite
אדמת- rosolia
פוליו- polio
דיפתריה- diferite
טטאנוס- tetano
זימון לחיסונים יגיע אליכם בדואר הביתה כחודש לפני מועד מתן החיסון. מתן החיסון עצמו מתבצע במרכזי ULSS ו/או בבית החולים עצמם. השירות אינו עולה כסף ומתבצע ע"י אחיות.

תפאורה

עם הילד, מגיעים גם "מוצרים נלווים"... עגלה , בקבוקים, מוצצים וכדומה.
הינה מילון מושגים בסיסי שיעזור לכם לשרוד את הימים הראשונים בעולם התינוקות:

מוצץ- ciuccio
משטח החתלה- fasciatoio
חיתול- pannolino
עגלה- passeggino
סל קל לרכב- seggiolino
סל שכיבה – carozzina
בקבוק- biberon
הפטמה של הבקבוק- tettarella
לול- box
אמבטיה- vaschetta
משקל- Bilancia
מנשא- marsupio
תחליף חלב- latte artificiale
מטליות לחות- salviettine
תיק החתלה- borsa cambio

חופשת לידה- Congedo di maternità. אישה בהריון אשר עובדת מחויבת על פי חוק לנצל את חופשות הלידה לפני ואחרי הלידה.
לפני- חודש או חודשיים לפני תאריך הלידה המשוער לפי בחירתה של ה"הריונית".
אחרי- אם נהנית מחודשיים חופשת לידה לפני הלידה עצמה מגיעים לך עוד 3 חודשי חופשה לאחריה. אם בחרת לצאת לחופשה בת חודש לפני הלידה מגיעים לך לפי חוק עוד ארבעה חודשי חופשה לאחריה. סה"כ 5 חודשים.

V. לא עלינו !

לצערנו אחוז לא מבוטל של הריונות ראשונים מסתיים בהפלה (aborto). מעבר להתמודדות הנפשית הקשה צריך להיות מוכנים מראש לאפשרות זו ולדעת מה עושים במקרה שכזה.
ראשית, גרידה (raschiamento) אינה עולה כסף אם את מבוטחת ב ULSS. אם את לא מבוטחת במערכת הבריאות האיטלקית אולי כדאי לחזור לארץ כדי לבצע אותה כי כאן היא תעלה לך כ 1500 יורו.
במקרה ואת נדרשת לבצע גרידה (כמובן אחרי אבחון מדויק של גניקולוג ) הגניקולוג ייתן לך הפניה לבית החולים. הפרוצדורה הינה "פשוטה" יחסית , את תשהי בבית החולים יום אחד בלבד. מבעוד מועד, בבית החולים יקבע לך תור עם רופא מרדים וישלחו אותך לבצע ECG (בדיקת לב) ורק אז יקבע לך תאריך לגרידה.
ההליך נעשה בשעות הבוקר המוקדמות ומסתיים במהירה. את המשך היום את תמשיכי לבלות בבית החולים ותשוחררי לקראת ערב רק אחרי שעברת בדיקת רופא גניקולוג וקבלת אישור לכך שאת רשאית להשתחרר.

VI.מסגרות

0-3 שנים

גנון, גן ילדים- asilo nido. גם באיטליה, כמו בישראל, הגנים מתחלקים לממלכתיים ופרטיים. בזמן שבארץ הגנים הפרטיים הם המובילים בשוק כאן באיטליה המצב הוא לגמרי הפוך, כלומר- הגנים הממשלתיים נחשבים למעולים וההורים מנסים להכניס את ילדיהם קודם כל אליהם.
מה זאת אומרת מנסים ? באיטליה קבוע בחוק מספר הילדים על כל גננת, ומספרם נמוך מאוד. 3-5 ילדים לגננת. פועל יוצא מכך הוא שמצד אחד יש יחס אישי ותנאים מדהימים לכל ילד אחד מצד שני יש מעט מקומות יחסית בכל גן.
על מנת להכניס את הילד לגן (מ 3 חודשים ואילך) צריך להגיש בקשה במחלקה האחראית לגנים
בעירייה Settore Servizi Scolastici)). יהיה עליכם להחליט לאיזה גן אתם רוצים לרשום אותו. הגנים המוצעים לכם נקבעים לפי מקום המגורים שלכם, לכל איזור בעיר מסוימת יש כמה גנים השייכים לו וילדיכם יוכל להירשם רק לאחד מהגנים השייכים לאזור מגוריכם. מאחר ובערים גדולות יש יותר ביקוש מהיצע, העירייה יוצרת דירוגים וקריטריונים שעל פיהם יוחלט האם הילד יוכל ליהנות מהשירות. הקריטריון החשוב ביותר הוא מי מההורים עובד וכמה שעות ביום. ילדים ששני ההורים שלהם עובדים יכנסו כמעט בוודאות לגן.
חשוב לזכור שהקריטריונים משתנים מעיר לעיר. יש ערים (בד"כ ערים קטנות) בהם ילדכם יזכה להיכנס לגן גם אם אתם שניכם סטודנטים שלא עובדים.
המחיר נקבע לפי ההכנסה החודשית שלכם בחודש, בכל אופן- הוא לא גבוה. יש סטודנטים שלא משלמים כלום או משלמים מחיר מגוחך.
המחיר משתנה גם בהתאם לכמה שעות בחרתם להשאיר את ילדכם בגן. חצי יום או יום שלם.
אם ילדכם לא הצליח להיכנס לגן באזור מגוריכם ויש מקום פנוי באזור אחר באותה העיר יציעו לכם להכניסו לגן בו יש מקומות פנויים.

יש 2 מועדי הרשמה בשנה:

1. מאפריל עד אמצע מאי בשביל להתחיל את הגן בספטמבר שאחרי.
2. במהלך נובמבר כדי להיכנס לגן בפברואר .

הדירוגים מתפרסמים ע"י העירייה כמה שבועות אחרי תום ההרשמה ואם "התקבלתם" ישלח אליכם הביתה אישור לכך בדואר רשום.

אם ילדכם לא הצליח להיכנס לגן ממלכתי כלשהו האפשרות העומדת בפניכם היא לשקול גן פרטי. גנים פרטיים זה סיפור כבר יקר יותר מן הסתם. לפי חישוב שעשינו המחיר עומד על 5-6-7 יורו לשעה. ניתן לקנות מנויים חודשיים לפי שעות והמחיר משתנה בהתאם. לדוגמא, מנוי של 30 שעות יכול לעלות 200 יורו ואתם רשאים לנצל את ה 30 שעות איך שבא לכם. בדרך כלל אנשים מנצלים את האפשרות הזו בכדי "לסגור חורים" כמה פעמים בשבוע.

קייטנות- centri estivi . העירייה מארגנת קייטנות אך ורק לילדים הפוקדים את הגנים שלה. הן פועלות במהלך יולי וצריך להירשם במהלך מאי. באוגוסט הכול מת באיטליה, אין לא גנים ולא קייטנות.

משחקיות - Strutture ludiche. הפעילות מתבצעת באותם גנים של העירייה ושמורה כמובן רק לילדים שפוקדים אותם. מטרת המשחקיות היא ליצור פעילות מחוץ לשעות הפעילות הרגילה של הגן, בימי שישי ושבת.
ישנן גם משחקיות פרטיות בגנים פרטיים.


!!! חשוב- אין באיטליה צהרונים, פעוטונים ושאר ירקות הפועלים בבתים של אנשים (כמו בארץ).
כל הגנים מחויבים ברישיון וכל הגננות חייבות להיות בעלות הסמכה רשמית (בהוראה של הגיל הרך).


3-6 שנים

גן חובה- Scuola dell'infanzia. כל הכתוב לגבי גנים חל גם על גני חובה. בגני חובה יש יותר מקומות ליותר ילדים ויותר גנים לכן הסיכוי שהילד יישאר ללא גן הוא כמעט אפסי.

גם במקרה זה כמובן יש גנים ממלכתיים (scuole dell'infanzia comunali ) וגנים פרטיים
(scuole dell'infanzia autonome).6-11 שנים

בית ספר יסודי- Scuola elementare. כל ילד זכאי לפקוד בית ספר יסודי ממלכתי חינם אין כסף
(scuole primarie statali) וכל ילד מתקבל אלא אם כן הוריו מחליטים להכניסו לבית ספר פרטי
(scuole primarie autonome).

בבתי ספר איטלקיים קיימת תוכנית הזנה רבת שנים - Mensa scolastica הכוללת ארוחת צהריים וארוחת אחה"צ לילדים הנשארים לפעילות מחוץ לשעות הלימודים.
ההורים נדרשים להשתתף במימון הארוחות וגם זה מתבסס על הכנסתכם החודשית (מתחת לסכום מסוים מקבלים מלגה- borsa- ארוחות חינם).

בית ספר יסודי הינו חובה לכל ילד שמלאו לו 6 שנים עד 31 לאוגוסט של אותה שנה ולא חובה (כלומר אפשרי אם רוצים) לילדים שימלאו להם 6 שנים בין ה 1 לספטמבר ל 30 באפריל של שנה שלאחר מכן. משך הלימודים הוא 5 שנים, כמו שנאמר אין שכר לימוד ואף הספרים ניתנים בחינם.

החומרים הנלמדים הם: קריאה וכתיבה, מתמטיקה, היסטוריה, גיאוגרפיה, מדעי החיים, מוזיקה, ציור והתעמלות. מכיתה ג' לומדים אנגלית.

קיימים 3 סוגים של מערכת שעות:

מערכת שעות רגילה- scuola a tempo normal. 27-30 שעות בשבוע, מיום שני עד שבת + 2 אחה"צ בשבוע.
מערכת שעות ארוכה- scuola a tempo lungo. 34-37 שעות בשבוע, משני עד שישי + 3 אחה"צ בשבוע.
מערכת שעות מלאה- scuola a tempo pieno. 40 שעות בשבוע, משני עד שישי מ 8:15 עד 16:15 כל יום.

*אחה"צ = 14:00- 16:15.

11-14 שנים

חטיבת ביניים- scuole medie. זהה לנאמר לגבי בי"ס יסודי (חוץ מהגילאים וממערכת השעות).


VII. סיכום

כדי לסכם אחלק את סיכומי לשניים:

הכנה ללידה ולידה- כמו שכבר כתבתי אין פה תעשייה בכל מה שקשור ללידה. כל מה שצריך להיעשות נעשה ולא יותר מזה. אישית אני חושב שזה מאוד חיובי מכמה סיבות. ראשית אין לחץ וכמו כן לא מוציאים כסף על בדיקות מיותרות. אף אחד לא יאמר לכם :" מה ? לא עשיתם DVD תלת ממדי אצל ד"ר בלה בלה ? אנחנו עשינו ב 1000 שקל, כלום כסף!".
מצד שני, מאחר ואין מודעות לעניין כמו בארץ, נשים ישראליות יתאכזבו לגלות שמאוד קשה למצוא (קשה, אבל אפשרי אם ממש ממש רוצים) פה את מבחר השירותים הניתנים בארץ כגון: יועצות הנקה, ג'ימבורי, חוגים, לידות אלטרנטיביות (בבית , במים וכדומה). כל השאר נעשה במקצועיות מדהימה ואנחנו לא ראינו סיבה לחזור לארץ בכדי לבצע בדיקה כזו או אחרת או אפילו כדי ללדת.

גנים ובתי ספר- אני חושב שמדינת ישראל יכולה להסתכל ולקנא במערכת החינוך האיטלקית, וכמי שיצא לו לחוות על בשרו גן איטלקי אני יכול להעיד שאין מה להשוות. הגנים ובתי הספר מושקעים בצורה בלתי רגילה; הגננות עוברות הכשרה ומבחנים לא קלים בכלל בכדי לעבוד עם ילדים; שכר הלימוד במערכת הציבורית מגוחך ובמקרים מסוימים לא קיים. החומר הנלמד רחב בהקיפו לאין ערוך יחסית לנלמד בארץ ולא בכדי צעירים איטלקיים יודעים הרבה יותר מאיתנו בכל הנוגע להיסטוריה מדעים וכדומה. מצד שני, לימוד שפות זרות כמעט ואינו קיים פה אע"פ ששפות זרות כן נלמדות בבתי ספר מכיתה ג'. הסיבה לכך נעוצה בכך שספרים , סדרות טלוויזיה וסרטים מתורגמים כולם לאיטלקית.

בהצלחה !!!!
סמל אישי של המשתמש
Eyal
מנהל האתר
 
הודעות: 1400
הצטרף: 28 פברואר 2011, 21:17
מיקום: גבעתיים

Advertisement

חזור אל בירוקרטיה באיטליה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים

  • Advertisement
cron